Smutne związki

Dziś pokaże negatywne skutki trwania w zależnym związku, w sytuacji gdy partnerzy nie są świadomi swoich potrzeb i działań.

 

Jeśli tkwimy już od wielu lat w zależnym związku (o takich związkach pisałem w pierwszych postach) i jeśli oboje partnerzy są słabymi osobami („słabymi”-mam tu na myśli brak świadomych, zdecydowanych działań), to wszystko na to wskazuje, że oboje tkwią w związku, który już dawno przestał się rozwijać, w którym „udało się zbudować” pewnego rodzaju grę pozorów.

Jeśli partnerzy mają swoje nieprzepracowane lęki, ograniczenia pochodzące z dzieciństwa, rodzin, itp. i jeśli czerpią osobiste „korzyści” z trwania w takim związku, to prawie na pewno powtarzają schematy złych, może nawet toksycznych związków. Cały czas też budują dalsze zależności od siebie – w tym negatywnym znaczeniu.

obraz19

 

Z upływem czasu niezaspokojone potrzeby i dość mało ciekawa codzienność dają się we znaki i często mamy poczucie nieszczęścia – w związku jak i w życiu osobistym. Dlatego tez od czasu do czasu pojawia się zryw i próbujemy coś zmienić.

Jeśli jednak partnerzy nie są świadomi swoich potrzeb, nie potrafią ze sobą rozmawiać o potrzebach związku, to bardzo prawdopodobne, że rozmowy kończą się fiaskiem, a bardziej kolejnym niezrozumieniem, kłótniami, pretensjami, obwinianiem. Z czasem uczymy się, że bezpieczniej jest nie rozmawiać, a tylko trwać, wykonywać „swoją pracę”.

Z czasem, wieloletnim tkwieniu, uwięzieniu w takich związkach słabsze osoby mają myśli samobójcze, poczucie całkowitego poddania się, rezygnacji, życia jak zombie. Dlaczego tak się dzieje?

Bo nasze potrzeby: wsparcia, wspólnoty, kontaktu z innymi, towarzystwa, bliskości, dzielenia się: smutkami i radościami; talentami i zdolnościami, więzi, uwagi, bycia wziętym pod uwagę, bezpieczeństwa emocjonalnego, szczerości, empatii, współzależności, szacunku, równych szans, bycia widzianym, zrozumienia i bycia zrozumianym, zaufania, ciepła, otuchy, miłości, intymności – żeby wspomnieć tylko niektóre – są niezaspakajane od lat. A to prowadzi do naprawdę katastrofalnych skutków.

 

Do refleksji:

  • Czy Twój związek ma takie cechy?
  • Jeśli tak, to dlaczego?
  • Jeśli nie, to co robicie inaczej?
  • Co zrobisz jutro, aby zmienić niekorzystną sytuację?

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *