Czy mój związek jest dobry – cz. 3

Wracam jeszcze do tematu samodzielnego zdiagnozowania czy jestem, trwam w dobrym czy złym związku. Dziś kilka symptomów, które w sumie wskazują, że jest źle.

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji.

Jeśli zdajesz sobie sprawy, że już od jakiegoś czasu nie jesteś priorytetem dla swojego partnera, to Twoja potrzeba zauważenia, akceptacji jest niezaspokojona.

Jeśli tak się dzieje, to wszystko na to wskazuje, że Ty, czy ogólnie Wasz związek, nie jest też celem na przyszłość dla Twojego partnera – mało lub wcale już nie rozmawiacie o przyszłości, nie snujecie wspólnych planów, nie pracujecie nad rozwojem Waszego związku. W takiej sytuacji Twoja potrzeba wspólnoty, rodziny, dbania o ciepło domowe jest prawdopodobnie w dużym zagrożeniu.

obraz17

 

Jeśli te dwa pierwsze wątki mają miejsce, to prawie na pewno, już od dawna, nie robicie przyjemnych rzeczy wspólnie – nie mówię tu o tygodniowych zakupach, obowiązkowych wizytach u rodzin, czy codziennych obowiązków związanych z dziećmi. Zwyczajnie już dawno nie zrobiliście czegoś miłego dla Was – kolejna potrzeby są więc niezaspakajane: potrzeba bliskości, radości, rozwoju związku.

Jeśli tak jest, to wielce prawdopodobne jest to, że jest go mało w domu – wtedy Twoja potrzeba współdzielenia, współodpowiedzialności czy zwykłego towarzystwa, też już dawno leży odłogiem.

Jeśli już od dłuższego czasu masz poczucie, że dajesz dużo więcej niż dostajesz, to niezaspokojona potrzeba równowagi w związku będzie Ci mówiła, że tak nie powinno być.  Jeśli jesteś w tym związku głównie dlatego, że boisz się samotności, to prawie na pewno od dłuższego czasu nie jesteś szczęśliwa w tym związku,  masz wątpliwości na temat jego przyszłości, może już odważnie myślisz o jego zakończeniu.

 

Do refleksji:

  • Jak dużo niezaspokojonych potrzeb z tego opisu znalazłaś u siebie?
  • Czy jesteś świadoma wszystkich potrzeb, których nie zaspakajasz w tym związku?
  • Co zrobiłaś w przeszłości, aby to zmienić?
  • Co możesz zrobić jutro?
  • Czy są jakieś potrzeby, które masz zaspakajane w tym związku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *