Związek zależny – jak powstają pierwsze negatywne aspekty?

Jeśli jesteśmy w zależnym związku już dłuższy czas – 3-5 lat (ale jeszcze nie jest bardzo źle) – to zdajemy sobie sprawę, że część moich ważnych potrzeb jest od dłuższego czasu niezaspakajana. Są to wolność, niezależność, samostanowienie.

Jeśli te potrzeby proszą, a może już nawet krzyczą, aby się nimi zająć, to może się zdarzyć, że coraz częściej pojawia się myśl, że związek przestał mi dawać tak dużo dobrego, jak to było na początku.

W tym etapie ludzie zaczynają się coraz częściej kłócić o drobne rzeczy, coraz częściej dostrzegają, że partner nie jest „idealny” – to naturalny okres, etap. Powodem jednak nie jest partner tylko nasze niezaspokojone potrzeby, o których piszę powyżej. Jeśli jednak nie jesteś ich świadoma, to będziesz podejmowała nieskuteczne i niepotrzebne działania, aby poprawić bieżącą sytuację.

W tym okresie może się już zdarzać, że partner staje się wręcz przeszkodą do realizacji własnych celów, marzeń – czy to w sferze osobistej, czy zawodowej. Twoje potrzeby wybierania własnych celów oraz własnej drogi ich realizacji mogą być blokowane przez partnera.

Dzieje się tak, ponieważ on odczuwa podobnie – jego potrzeby wolności, niezależności, itp. są również niezaspakajane. Ale w związku, z tym, że oboje nie jesteście tego świadomi, nie potraficie rozmawiać o swoich emocjach, a tym bardziej potrzebach, to konsekwencją tych braków są zachowania negatywne, takie jak: deprecjonowanie, krytyka, złośliwości, brak szacunku.

Skutkiem tego jest sytuacja, gdzie coraz więcej ranimy siebie – coraz mniej jest miłości, co raz więcej rywalizacji, walki o dominację w związku.

Skutkiem tego jest „brak powietrza” – bliżej nam do poczucia więzienia niż szczęścia.

Obraz5

 

Zdaję sobie sprawę, że gałąź tego procesu, tych etapów jest bardzo dużym uproszczeniem. Musiałem jednak pokazać Wam „całość” („big picture”). W kolejnych postach będę starał, z chirurgiczną precyzją, omówić miliony niuansów, które ukryte się między tymi boxami, strzałkami, itp.

Jeśli tekst lub grafika są niezrozumiałe, to zapraszam do obejrzenia tego krótkiego filmiku, na którym czytam gałąź i dodaje komentarze:

 

Do refleksji:

  • Czy widzisz negatywne konsekwencje swojego, zależnego związku?
  • Jak długo już to trwa?
  • Jak czujesz się z tym?
  • Co robiłaś, aby to zmienić?
  • Czy jesteś świadoma jakie Twoje potrzeby są niezaspakajane w Twoim zależnym związku?
  • Czy rozmawiałaś, rozmawiasz o nich ze swoim partnerem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *